Kilka monitorów na biurku
2 marca 2022

Wszystko co powinieneś wiedzieć o responsywności stron www

Co to jest responsywność? (RWD)

Skrót RWD (Responsive web design) jest to technika projektowania strony internetowej, tak aby jej wygląd automatycznie dostosowywał się do ekranu urządzenia, z którego jest przeglądana. W 2004 opublikowano po raz pierwszy możliwości RWD. Od tamtej pory zmienił się reguły gry. Od momentu, gdy strony internetowe zostały wyświetlanie na ekranach pierwszych smartphonów aż do teraz. Responsywność jest kluczową cechą każdej strony www, która chce odnieść sukces i być wysoko pozycjonowana w wynikach wyszukiwań. Zwiększanie się ilości urządzeń na rynku z roku na rok wymaga od projektantów strony www coraz większego zaangażowania i kreatywności. Dlatego dobra strona internetowa odpowiednio kosztuje. Więcej o kosztach związanych z prowadzeniem strony www przeczytasz w tym artykule.

Co daje responsywność?

Dostępność! Responsywna strona www powinna dobrze wyświetlać się na każdym ekranie. Jeżeli nie chce tracić klientów powinieneś sprawdzić jak Twoja strona wyświetla się na telefonie. Jeżeli masz jakiekolwiek trudności w poruszaniu się po stronie na telefonie lub innym urządzeniu to Twoi potencjalni klienci prawdopodobnie szybko wyjdą z Twojej strony i przejdą w kolejny wynik wyszukiwań w Google. No właśnie! Pozycjonowanie strony www to kolejny konkretny punkt na tej liście. Jeżeli Twoja strona nie wygląda dobrze lub pamięta lata 90 to jej pozycja w Google spadnie odbierając ci potencjalnych klientów. Algorytm Google z roku na rok poprawia swój algorytm dodając kilka tysięcy nowych zależności. Warto, aby Twoja strona nie zostawała w tyle! Responsywny design i dobrze zaprojektowana strona to podstawa sukcesu.

Jak sprawdzić czy moja strona jest responsywna?

To proste i zajmie kilka sekund. W przeglądarce internetowej przejdź na swoją stronę www. Teraz kursorem zmniejsz okno przeglądarki, jeżeli strona zacznie elastycznie dostosowywać się do szerokości okna oznacza to że jest zaprojektowana w responsywny sposób. Oczywiście zawartość cały czas powinna być czytelna. Innym równie łatwym sposobem jest otworzenie strony internetowej na telefonie lub innym urządzeniu. Wtedy też Twoja strona powinna być czytelna. Jeżeli jest inaczej oznacza to że Twoja strona www nie jest responsywna lub zawiera błędne zapisy stylów przez które strona źle wyświetla się na mniejszych urządzeniach.

Moja strona nie jest responsywna – co teraz?

To duży problem, którym lepiej zająć się od razu. Żeby Twoja strona była responsywna prawdopodobnie będzie trzeba ją zaprojektować od podstaw z myślą o wielu urządzeniach. W tym celu będziesz potrzebował indywidualnego projektu graficznego oraz programistów, którzy następnie zakodują stronę. Wiąże się to z jednorazowym kosztem stworzenia strony www oraz projektu graficznego. Jeżeli na Twojej stronie są tylko błędy w layoucie to prawdopodobnie będziesz potrzebował programisty, który się tym zajmie. Często w rozliczeniu za godzinę pracy.

Podsumowanie

Jest to jedna z niezbędnych cech Twojej strony internetowej. Aktualnie jest to wręcz obowiązkowe jeżeli podchodzisz poważnie do sprzedawania w sieci lub nawet masz stronę wizytówkę. Niesie to za sobą wiele korzyści a brak responsywności na Twojej stronie może znacząco utrudnić korzystanie z Twojej stronie, przez co stracisz pozycję w wyszukiwarkach internetowych – i klienci nie będą traktować się na poważnie.

Potrzebujesz poprawić responsywność strony internetowej?

Daj nam o tym znać. Stworzymy dla ciebie wycenę i doradzimy ci co możesz poprawić na stronie żeby poprawić jej wyniki w sieci! Do usłyszenia.

Wróć do bloga