WordPress
27 marca 2022

WordPress – 5 wtyczek, o których nie możesz zapomnieć!

Co to jest WordPress?

CMS WordPress (ang. Content Management System) to system do zarządzania Twoją stroną internetową. Panel, do którego można zalogować się z poziomu przeglądarki, bez konieczności posługiwania się jakimkolwiek językiem programowania. Daje wiele możliwości dostosowania strony internetowej do własnych potrzeb. Jest to najpopularniejszym tego typu systemem. Aktualnie ponad 40% Internetu to właśnie CMS WordPress.

Jak zalogować się do WordPress’a?

Logowanie do WordPress’a jest dziecinnie proste i nie trwa długo. W tym celu należy w przeglądarce wpisać swój adres strony internetowej, a następnie dodać /wp-admin. W praktyce będzie to wyglądać w następujący sposób: www.twojadomena.pl/wp-admin

Jeżeli adres jest poprawny i Twoja strona posiada CMS WordPress Twoim oczom powinno ukazać się okno logowania. Wygląda to następująco:

Po poprawnym wpisaniu loginu i hasła zostaniesz przeniesiony/a do panelu zarządzania WordPress’em. W rezultacie Twoim oczom ukaże się cały panel WordPress’a, gdzie będziesz zarządzał swoją stroną.

Instalacja wtyczek

Jeżeli jesteś już w panelu WordPress Twoim oczom powinno pokazać się lewe menu na ciemnym tle. Teraz znajdź pozycję „Wtyczki” i po rozwinięciu pozycji kliknij „Dodaj nową„. W zależności od ilości wtyczek, która możesz mieć zainstalowaną w swojej stronie ta pozycja może być raz niżej a raz wyżej w menu.

Teraz za pomocą pola „Wyszukaj” po prawej stronie możemy wpisać konkretną frazę lub nazwę wtyczki, którą szukamy.

W celu znalezienia zainstalowanej i włączonej wtyczki udaj się do głównego panelu i w lewym menu poszukaj nazwy wtyczki, którą zainstalowałeś. Po włączeniu wtyczki powinieneś zostać automatycznie przekierowany do miejsca gdzie się nią zarządza.

5 wtyczek, które powinny być zainstalowane na Twojej stronie WordPress.

Poniżej zamieszam sugerowaną listę wtyczek, które powinny znajdować się na Twojej stronie WordPress. Jest to moim zdaniem lista niezbędnych wtyczek, które ułatwią ci życie. W rezultacie oszczędzisz wiele czasu i wiele pieniędzy.

1. Yoast SEO

Jest to jedna z najczęściej pobieranych wtyczek do WordPress’a. Dzięki tej wtyczce możesz sprawdzić czy Twoje podstrony lub strony są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem SEO. Yoast SEO sprawdza się w przypadku osób początkujących oraz specjalistów od pozycjonowania.

[link]

2. Really Simple SSL

Jest to wtyczka, która zainstaluje na Twojej stronie certyfikat SSL oraz przekieruje całą treść na szyfrowane połączenie. Jest to bardzo ważne w przypadku każdej strony. Dodaje wiarygodności stronie, chroni przesyłane dane osobowe przez stronę i poprawi wizerunek Twojej marki lub firmy. Jeżeli Twoja strona nie jest szyfrowana to ta wtyczka jest dla Ciebie.

[link]

Jest to wtyczka, która doda na Twojej stronie odpowiednią informację o wykorzystywaniu plików cookies. Jest to lekka wtyczka, która daje możliwość dostosowania linków oraz tekstu na belce. Nie zabrakło również wyboru miejsca wyświetlania belki oraz wyboru koloru.

[link]

4. LiteSpeed Cache

Tej pozycji nie mogło zabraknąć na tej liście. Po jej instalacji będziesz mógł zoptymalizować działanie strony. W rezultacie możesz otrzymać skrócony czas ładowania strony. Zmniejszenie rozmiaru grafik na stronie i pełną możliwość zarządzania cache’m. Udostępnia wiele funkcji, które mogą przyśpieszyć działanie strony co przekłada się na prędkość wczytywania strony. Ta wtyczka z pewnością sprawdzi się na Twojej stronie.

[link]

5. Wordfence Security

To wtyczka, która dba o zabezpieczenie Twojej strony internetowej. Jej instalacja wykrywa niepożądane zmiany na stronie. W rezultacie możesz błyskawicznie reagować, gdy z Twoją stroną dzieje się coś podejrzanego. W Panelu wtyczki możesz przeskanować stronę i sprawdzić, czy wszystko jest w należytym porządku.

[link]

Podsumowując

Podsumowując, na Twojej stronie powinno być zainstalowanych kilka ważnych wtyczek. Te przedstawione w tym artykule to absolutne minimum, które powinna mieć każda strona internetowa. W rezultacie będzie działała w miarę szybko, będzie bezpieczna i co najważniejsze będzie dostosowana do wyszukiwarek internetowych i social mediów.

Wróć do bloga