Monitor wyświetlający Kalkulator leasingowy
26 sierpnia 2021

Kalkulator leasingowy dla Grupy FI finance

W tym artykule opiszę realizację, jaką jest kalkulator leasingowy dla Grupy FI Finance. Był to dość czasochłonny i skomplikowany projekt, który już jakiś czas temu z sukcesem wdrożyliśmy. Efekty naszej pracy można podziwiać tutaj.

Słowem wstępu

Grupa FI Finance jest firmą specjalizującą się w finansowaniu transportu, autobusów oraz maszyn i urządzeń. Ich głównym celem było zautomatyzowanie generowania ofert leasingowych w formacie PDF. Co też dla nich zrealizowaliśmy.

Jak działa kalkulator?

Kalkulator napisaliśmy i wdrożyliśmy na stronę z CMS WordPress, którą również wykonaliśmy my. Zajęliśmy się kompleksową obsługą od stworzenia strony www aż po wdrożenie aplikacji. Jego założeniem jest wygenerowanie oferty w formacie PDF na podstawie danych przesłanych z formularza. Brzmi prosto, ale tak nie jest ????. Na początku wybieramy rodzaj leasingu. Rodzajów leasingów jest 8 i każdy jest w swój sposób skomplikowany. Następnie należy podać dane pojazdu (typ, rodzaj, rok produkcji, cena netto). Każdy typ i rodzaj ma swoją indywidualną amortyzację, która jest kluczowa w obliczaniu raty leasingowej. Na tym etapie zrobiło się już dość ciekawie. W następnym kroku klient uzupełnia dane dotyczące leasingu (Okres w miesiącach, Opłata wstępna i Wartość końcowa). Te wartości można podać w PLN/EUR lub w % od kwoty pojazdu. Kalkulator pozwala na wpisane ceny pojazdu w PLN jak i w EURO. Na podstawie odebranych danych kalkulator oblicza a następnie generuje ofertę w pliku PDF.

Problemy, z jakimi się spotkaliśmy?

Największy problem, z jakim się spotkaliśmy była złożoność kalkulatora. Jest w nim ponad 100 zależności. Każdy kolejny etap formularza jest zależny od wyborów z poprzedniego etapu. Są 3 etapy. Wybór leasingu, dane pojazdu oraz dane leasingu. Następnie na podstawie tych danych generujemy plik z ofertą.

Drugim problemem było zoptymalizowanie i sprawne generowanie ofert. Aktualnie jest generowane ponad tysiąc ofert miesięcznie, a wygenerowanie jednej oferty nie trwa dłużej niż 4 sekundy po wciśnięciu klawisza „Generuj ofertę”.

Kolejnym problemem było tempo rozrastania się całej aplikacji. Aktualnie całą aplikację wbudowaliśmy w stronę WordPress i stworzyliśmy specjalną podstronę do zarządzania już wygenerowanymi ofertami. Podczas kontaktowania się z klientem w systemie można łatwo odnaleźć wniosek i zobaczyć jego dane. Następnie całość poszerzyliśmy o specjalną wtyczkę umożliwiającą instalację na wybranej zewnętrznej domenie kontrahentów.

Podsumowanie

Kalkulator jest bardzo rozbudowaną aplikacją internetową pozwalającą nam na błyskawiczne generowanie oferty w formacie PDF. Napotkaliśmy kilka problemów podczas realizacji tego projektu. Wszystkie rozwiązaliśmy i aplikacja jest już dostępna dla klientów Grupy FI Finance Polska i jej kontrahentów.

Zainteresowany? Sprawdź naszą ofertę.

Wróć do bloga