Facet wyciągający banknot z portfela
9 sierpnia 2021

Ile kosztuje strona internetowa?

„Ile kosztuje strona internetowa?” jest to pytanie, które często przewija się w Internecie Wiele osób oczekuje na to pytanie konkretnej i szybkiej odpowiedzi. Niestety takowej nie zawsze można udzielić. Od czego więc zależy cena strony internetowej i czego można się spodziewać?

Na pytanie „Ile kosztuje strona internetowa?” Nie jest łatwo odpowiedzieć. Porównałbym to do pytania „Ile kosztuje BMW serii 3?”. Wszystko oczywiście zależy od rocznika i konfiguracji. Tak samo jest w przypadku strony internetowej. Dlatego nie można dokonać wyceny bez szczegółowych informacji.

Od czego więc zacząć?

Po pierwsze, najlepiej przemyśleć i zaplanować stronę. Rozpisać jakie zakładki czy funkcje mają się na niej znajdować. W tym pomocne może być przejrzenie różnych stron internetowych z konkretnej brany.  Bardzo często spotykamy się z klientami, którzy znaleźli coś odpowiedniego na innej stronie. Jest to bardzo pomocne podczas wstępnego projektowania.

Po drugie, po wstępnych ustaleniach projektu przychodzi czas na stworzenie projektu graficznego. W zależności od firmy lub grafika jest to koszt między 100-600zł za podstronę. Jeżeli strona nie będzie olbrzymia i skomplikowana to można spodziewać się mniejszej kwoty. Oczywiście o wszystkim powinniście zostać poinformowani podczas omawiania projektu – w tym celu najlepiej się umówić na wideokonferencję.

Po otrzymaniu projektu graficznego należy udać się z nim do firmy zajmującej się kodowaniem stron/aplikacji www. Być może będzie to ta sama firma, od której ów projekt graficzny otrzymaliśmy. Na jego podstawie zostanie podana konkretna wycena projektu. Tutaj nie sposób podać konkretną cenę za usługę. Wszystko zależy od czasu realizacji, technologii, wielkości projektu i od samej firmy. Można spodziewać się kosztu rzędu 1500zł wzwyż.  

Koszty domeny i serwera

W Twojej wycenie powinna znajdować się pozycja ” domena” i „serwer”. Są to nieodłączne elementu, bez których strona nie będzie widoczna w Internecie. Domena to Twój indywidualny adres, pod którym będzie znajdowała się strona (Przykład: www.otokarbus.pl). Taki adres trzeba posiadać.

W celu znalezienia konkretnego adresu trzeba skorzystać z wyszukiwarki domen. Można znaleźć ją na stronie hostingu.

Przykładowa wyszukiwarka: https://dhosting.pl/domeny/rejestracja.html

Jak możesz zauważyć cena za pierwszy rok zazwyczaj jest w promocyjnej cenie i zależy ona od rozszerzenia domeny (.pl, .com, .com.pl). Średnio koszt domeny z końcówką „.pl” powinien kosztować około 100zł netto rocznie.

Serwer natomiast to miejsce gdzie będą się znajdowały pliki Twojej strony internetowej, baza danych i serwer poczty. Tutaj kosz jest zależny od konkretnej oferty. Dla utrzymania kilku prostych stron www nie powinno to kosztować dużo. Z naszego doświadczenia polecamy korzystanie z mniejszych firm. Na pewno firma realizująca zlecenie powinna doradzić wybór hostingu. Spodziewany koszt hostingu dla nawet kilku stron www to koszt rzędu 100-200zł netto rocznie.

I to wszystko?

Niestety nie. Aktualnie mamy Serwer, domenę i stronę www. Brakuje nam jeszcze polityki prywatności, która powinna znajdować się na naszej stronie internetowej. Każdy kto zostawia u nas dane osobowe w formularzu kontaktowym chciałby wiedzieć, kto i w jakim celu będzie je przetwarzał. Dlatego będzie trzeba taka politykę prywatności kupić. Jest to koszt rzędu około 100-500zł. W zależności od oferty może to być koszt jednorazowy bądź w abonamencie rocznym. Warto podkreślić iż prawo się zmienia i czasami trzeba będzie aktualizować taką politykę prywatności.

Ponadto potrzebujemy kogoś kto zaopiekuje się naszą stroną www. Przecież ciągle wychodzą aktualizacje, coś się zmienia i warto aby ktoś tego wszystkiego pilnował. W zależności od strony i osoby, która będzie się zajmowała stroną to koszt od 100-200zł miesięcznie. W skład tej ceny wchodzi godzina lub kilka godzin pracy informatyka, który zna się na rzeczy.

Podsumowanie kosztów stworzenia strony www

Podsumowując, całkowite wdrożenie strony www powinno składać się z poniżej wymienionych elementów, które omówiliśmy w tym artykule:

  • Projekt graficzny strony www,
  • zakodowanie strony www,
  • serwer,
  • domena,
  • polityka prywatności,
  • opieka informatyka.

Całość może kosztować od kilka do kilkunastu tysięcy złotych.

Masz jakiś projekt, których chciałbyś zrealizować? Skontaktuj się z nami.

Wróć do bloga